Menu


Sikorskich Republika PlSprawiedliwe wśród Narodów świata

"Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował"

Na stronie o naszych przodkach - Sikorskich herbu Ślepowron o przydomku Dusza - wymieniłem jako jednego z braci Sikorskich Władysława Sikorskiego (ur. 30 stycznia 1884 r., zm. 13 października 1963 r.). Jego żona z córkami mieszkała przez lata w Choszczówce. On z kolei w którymś momencie wrócił w rodzinne strony i został pochowany w Rozbitym Kamieniu.

Żona Sikorskiego nazywała się Władysława Kobylińska (ur. 27 czerwca 1883r.), córki z kolei Kamila (Kama), Jadwiga i Joanna (pochowana w ostatnich latach w Warszawie). Były one wnuczkami Józefa i Franciszki Sikorskich, a także kuzynkami wymienionej w dalszej części piątki Sikorskich z Sokołowa Podlaskiego.

Samuel Wyszewiański - ur. 3 marca 1916

Część historii naszych Sikorskich możemy odnaleźć na stronie:

http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/562,frybes-stanislaw/

"W marcu 1943 r. do mieszkania Skroczyńskiej przy ul. Mickiewicza 25 wprowadziła się rodzina Wyszewiańskich - małżeństwo Belli i Maksymiliana i ich dorośli synowie: Leon i Samuel. Prócz nich zatrzymali się tam inni uciekinierzy. Z powodu panującej ciasnoty Stanisław Frybes, który nocował wówczas w mieszkaniu przy Mickiewicza 27, zasugerował jego właścicielce Julii Baranowskiej przyjęcie do siebie Leona Wyszewiańskiego.

Samuel z kolei został ulokowany w Choszczówce u rodziny państwa Sikorskich. Mieszkanie Baranowskiej, będące również miejscem organizowania tajnych kompletów, zostało zadenuncjowane w nocy 19 grudnia 1943 r. Żandarmi niemieccy aresztowali ukrywających się tam Leona i Żydówkę Stanisławę Trytes oraz zgromadzonych chłopców, w tym Frybesa. Oboje Żydzi zostali zamordowani, Polaków wypuszczono po miesiącu po wpłaceniu okupu.

Z relacji Stanisława Frybesa wynika, że spośród osób, którym pomagano, ocaleli: Bella, Maksymilian i Samuel Wyszewiańscy (posługiwali się "aryjskim" nazwiskiem Zadrożny), dziecko z getta Janek Kaczyński (w Izraelu Szlomo Gezit), Eugenia Watt ("aryjskie" nazwisko Chwattowa), członkowie rodziny Szereszewskich, krewni Wyszewiańskich. Z rodziną Wyszewiańskich Frybes utrzymywał po wojnie cały czas przyjazne stosunki."

Sprawiedliwa rodzina Sikorskich

Ciąg dalszy tej historii, którą znamy z domu można było wcześniej przeczytać na stronie:

http://www.savingjews.org/righteous/sv.htm - niestety strona w chwili obecnej jest nieaktywna...


SIKORSKI, Wladyslawa (not related)
SIKORSKI, Jadwiga, daughter
SIKORSKI, Joanna, daughter
SIKORSKI-WYSZEWIANSKI, Kamilla, daughter

The Jewish man, named Wyszewianski, saved by the above family, married Kamilla and brought the Sikorski family to Mexico.
Yad Vashem on Feb. 5, 1985 (or May 2) recognized the four Sikorskis as "Righteous Among the Nations".
Letter announcing it is dated May 23, 1985. Case No. 3202. Their cause was started in 1984.Samuel Wyszewiański ocalony przez rodzinę Sikorskich ożenił się z Kamilą, wyemigrował do Meksyku i tam ściągnął rodzinę.

Yad Vashem uznał czwórkę Sikorskich za Sprawiedliwe wśród Narodów świata w 1985 roku.
Sprawa była rozpatrywana od roku 1984.

Na stronie:

http://www.savingjews.org/righteous/wv.htm - niestety strona w chwili obecnej jest nieaktywna...

można było jeszcze odnaleźć wpis:

WYSZEWIANSKI-SIKORSKIKamilla see SIKORSKI, Wladyslawa, mother and sisters


Kamilę odnajdujemy także na liście:

http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/cms/lista-yad-vashem/lts=W

Wyszewiańska-SikorskaKamila1985


a pozostałą część rodziny pod listerą "S":

http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/cms/lista-yad-vashem/lts=S

SikorskaJoanna1985
SikorskaJadwiga1985
SikorskaWładysława1985


Na temat honorowania Sprawiedliwych można przeczytać na stronie:

http://yad-vashem.org.il/yv/en/education/languages/polish/righteous/honoring.aspWszelkie prawa dotyczące fotografii i informacji rodzinnych zastrzeżone
www.sikorskich.republika.pl - Tomasz Niedzielski 2007-2012